…">

הביטרספקטיבה, חלק 3: חבר ואח

[פורסם במקור בתאריך 7/2/2005]


למקרה שאתם תוהים, כן, אני הולך ומאבד את השפיות עם הזמן. זה כמו הגירסה המנטלית של "לאכול בגדול". האם אני אוכל לעבור שבוע שלם של סרטי אבי ביטר בלי לדקור מישהו? אני כבר לא בטוח בעצמי!

* * *

בסצנת הפתיחה של "חבר ואח" אנחנו רואים את אברהם בלדס (בגילומו של גדול זמרי המוזיקה המזרחית אבי ביטר) יושב עם שרית, החברה שלו, על חוף הים ושר לה שיר אהבה. יש אנשים שפשוט לא לומדים. אבי, גם אני וגם אתה יודעים שזה יכול להיגמר רק בדרך אחת.

אבי – סליחה, אברהם – הוא פועל בניין זוטר שכל תפקידו הוא לערום לבנים אחת על השנייה. כמו שניתן לראות מדובר בעבודה מאוד אינטנסיבית.


"רגע, איך אני הופך את זה עכשיו לבניין?"

כשהוא מסיים לעבוד הוא מקבל ביקור מחברו ג'קי הערס שיורד עליו על כך שהוא פועל בניין. "מה אתה לא רוצה להיות כמוני? לעשות חראקות, דאווינים, בחורות, לא מתאים לך?" אבי מסביר לו שלמרות שהם חברים וכמו אחים הם שני אנשים שונים. לג'קי יש אמא, אבא וכסף, ולאבי יש סבתא ובית בשכונת עוני. שימו לב שזה כבר הסרט השלישי ברציפות שבו לאבי אין הורים. אז איך לכל הרוחות הוא נולד? זה לא הגיוני! בכל מקרה, ג'קי מספר לאבי (אני מצטער, אני לא יכול לקרוא לו אברהם, זה לא מסתדר) שיש לו בעיה ואבי מבטיח שהעניין יסודר.

הם נכנסים לאוטו המגניב של ג'קי (פורד 88') ונוסעים אל הבית של מרקו (לא להתבלבל עם מרקו החבר של אבי מהסרט הקודם, או עם מיקו החבר של אבי מהסרט הקודם קודם), שהוא כנראה מקור הבעיה המסתורית של ג'קי. מרקו לא בבית, אז אבי מבטיח לג'קי שהעניין יסודר והם ממשיכים בדרך.

מאוחר יותר, בבית של אבי, שרית מגיעה ופוגשת את סבתא ליילה, הסבתא של אבי. סבתא מזייפת נחמדות ומיד אחר כך מקללת אותה במרוקאית כשהיא יוצאת מהחדר. היא נכנסת לחדר של אבי, שגוער בה על כך שהיא לבושה באופן פרובוקטיבי (היא לובשת שמלה) שסבתא לא אוהבת. הם מתחילים להתמזמז. אני מתחיל לנסות להוציא את העיניים שלי מחוריהן באמצעות מזלג. בעוד הם מתזמזים ארוכות (איזה דקה וחצי) מגיעה למטבח השכנה של אבי, שהיא מנומסת ולבושה באופן מכובד ועוזרת לסבתא. כמובן שסבתא הייתה מעדיפה שהוא יתחתן איתה.

אחר כך נכנס הסיידקיק של אבי הפעם, מוסה המשוגע (כך במקור). גם אותו סבתא אוהבת למרות שהוא משוגע. סבתא קצת סנילית לאחרונה. מוסה שומע מסבתא שאבי מתמזמז בחדר עם החברה שלו, ומחליט להפריע להם בכוונה. מוסה שואל את אבי מתי הם הולכים לעבוד, אבל אבי לא יכול, הוא הבטיח לעזור לג'קי עם הבעיה שלו, היות והוא חבר. ואח.

למחרת אבי עובד עם מוסה בעבודה השנייה שלו, כשוטף כלים במסעדה. מוסה שואל את אבי אם הוא טיפל בבעיה של ג'קי, והוא אומר שכמובן, בלי לפרט יותר מדי. אני מניח שאיפשהו בעניין היו מעורבים סכינים ומשטרה, אבל זה מובן מאליו. מה לא עושים בשביל חברים?

אבי מספר שהחלום שלו זה להוציא קלטת לשוק. אני חושב שבשלב הזה אפשר כבר להכין תוכנה שתעשה תסריט אוטומטי לסרט של אבי ביטר. התוכנה תפלוט קובץ טקסט קבוע, כשהדבר היחיד שישתנה זה השמות. נראה לי שזה ירוויח מיליונים. ג'קי מתקשר אליו ואבי מוסר לו שהכל מסודר ושאין לו מה לדאוג, ושמזמין אותו לבוא למסיבה.

אחר כך אנחנו עוברים לסצנת מזמוזים נוספת בין שני אנשים לא מוכרים, שמגיעה בלי שום הקשר, ומסתיימת רגע לפני קטע של מין אוראלי בוטה. תעלומה!

בערב שרית ואבי מתכוננים לנסוע עם ג'קי למסיבה. אבי מתעכב ואומר לשרית שתיכנס לאוטו של ג'קי בינתיים. שרית מתחילה להימרח עליו, אבל היות ואבי הוא חבר ואח וכו', הוא מתנגד. אבי מצטרף והם נוסעים למסיבה. אבי מתחיל לספר על מוסה, אבל ג'קי ושרית יורדים עליו ואומרים לאבי שהוא צריך חברים יותר בקלאסה. אתם יודעים, כמו ערסים ובנות שאוהבות ערסים. מוסה מופיע ומספר שהוא היה בהופעה של קוסם. הקוסם לקח קופסת אננס ריקה ושם בתוכה את השעון של מוסה, והעלים את השעון. הוא ירד לחנות וקנה קופסה, ומצא שם – את האננס! כולם צוחקים בנימוס מזויף. אחר כך אבי עולה לשיר. המסיבה הזאת רק הולכת ומשתפרת.

למחרת אבי יושב עם סבתא ליילה והיא אומרת לו שהוא עוד יהיה זמר גדול, כמו בכל הסרטים שלו.

כשאבי הולך לעבוד במסעדה הוא לא מרגיש טוב. מוסה מנסה להצחיק אותו ע"י חיקוי של נגד.

מכיוון שאבי לא משתעשע אפילו מפיסת הקומדיה האיכותית הזאת, מוסה מבין שמדובר בבעיה ומשכנע את בעל המסעדה לתת לו ללכת הביתה מוקדם.

בינתיים ג'קי מקבל טלפון מבחורה אלמונית, ואחרי שני משפטים ומר לה שהוא התאהב בקול שלה וחייב לראות אותה. בשביל מישהו שכל היום מזיין הוא די נואש. הוא בסוף משכנע אותה להיפגש איתו בערב, למרות שאין לו מושג איך היא נראית או לצורך העניין כל דבר אחר לגביה חוץ מזה שהיא כנראה אישה.

הוא מגיע למקום המפגש ליד הבורסה ברמת גן, ומגלה שזו הייתה שרית כל הזמן. הוא עדיין מסרב בגלל שהיא חברה של אבי, אבל היא אומרת שהיא לא אהבה אותו אף פעם, רק את ג'קי, ושמצידה הוא ילך עם זוהרה, השכנה הנחמדה שסבתא אוהבת. אני אוהב את הרמזים המעודנים האלה, כבר ציינתי?

ג'קי מבין שיש לו הזדמנות והם מתחילים להתמזמז. שלוש סצנות מזמוזים, ועברנו רק שליש מהסרט. נראה לי שלא היה להם כסף להרבה עלילה הפעם אז הם ריפדו קצת את הסרט בארוטיקה מאוד רכה.

אבי יוצא מהעבודה ופוגש את החבר שלו סימו, ותוך כדי שיחת חולין הוא מספר על הצרות שיש לו עם שרית. מתברר שהיא רק רוצה כסף ובגדים כל הזמן. אבי, גבר, תקשיב: בחורות כאלה הן צרות. אחת כבר הרגת, אחת כבר התחתנה עם אשכנזי ובסוף ברחה, ועכשיו זאת. אתה לא מזהה פה תבנית מסוימת? סימו הולך לקנות סיגריות, ובינתיים אבי רואה מכונית עוצרת, ומתוכה, עפ"י כלל "עשרה אנשים בעולם", יוצאים ג'קי ושרית, מחובקים, ונכנסים למסעדה. אבי נכנס עם מבט ה"תמשיכו להתמזמז, זה בסדר, אני אשב לי בפינה, בחושך, ואבכה" שלו. שרית אומרת לו שזה נגמר ביניהם, ועכשיו היא אוהבת את ג'קי. אבי מקלל את שניהם ומתחיל ללכת. ומה קורה עכשיו? נכון ילדים, הם הולכים מכות! ואבי מפסיד ושוכב מדמם על הרצפה! זה הסימן הרשמי בסרטים של אבי ביטר שהגענו לאמצע הסרט. כדי להוסיף עלבון, שרית אומרת לו "מי אתה בכלל? סתם עני מסכן, לך תתחתן עם זוהרה, מתאימה לך, ענייה כמוך. אתה והסבתא המטומטמת שלך." אני חושב שאני יכול בלב שלם לקפוץ בשלב הזה לסוף הסרט שבו הוא מתחתן עם זוהרה ושר לה שיר מהקסטה החדשה שהוא הוציא לאחר שגילה אותו אמרגן מצליח במקרה, ושרית מתאבדת כי אבי מתחתן עם מישהי אחרת והיא בעצם כן אהבה אותו. אבל אני אשמור על הנדר שלי ואצפה בכל הסרט בכל זאת, כי יש לי כבוד.

אבי חוזר הביתה… ו….. משתכר! די, אני כבר באמת לא יכול יותר. רק מה שחסר עכשיו זה שהחבר הנאמן של אבי יבוא ויגיד לו שג'קי ושרית הולכים להתחתן, כמו בשני הסרטים הקודמים.

מוסה, החבר הנאמן של אבי, מגיע מספר לו שג'קי ושרית הולכים להתחתן.

אני באמת מתחיל לחשוב שהתוכנה ההיא שהזכרתי קודם כבר קיימת, וכבר השתמשו בה בשביל הסרט הזה.

ג'קי ושרית יושבים להם בינתיים בבית המפואר של ג'קי ומסניפים קוקאין עם שטרות ישנים של חמישים שקל. כמה רומנטי! כמו בסרט הקודם גם כאן הסצנות של המסוממים נראות אותנטיות באופן חשוד.

אבי חוזר הביתה מעוד סיבוב שכרות ומגלה את סבתא ליילה חולה ועומדת למות, אבל לא לפני שהיא גורמת לו להבטיח שהוא לעולם לא יחזור לשרית, ושיתחתן עם זוהרה. היה אפשר לגמור את הסרט עכשיו, אבל משום מה יש עוד 45 דקות. אבי שר לה שיר עצוב והיא מתה. אולי הוא לא כזה זמר גדול כמו שהוא חשב.

אבי מתעורר ומוצא מולו את זוהרה, שבאה כדי להתוודות שהיא מאוהבת בו, ושהיא שמרה את זה בסוד מכולם חוץ מסבתא ליילה. אבי מסביר לה שהוא מפחד להיפגע בגלל שיש לו צלקת בלב מאהבה קודמת. אני חושב שבשלב הזה כבר יש לו יותר צלקות בלב מקורבן פיגוע.

משם אנחנו עוברים ל… אה… השלט האלקטרוני שהיה פעם מעל המפעל של עלית ברמת גן, שמשום מה מראה אנימציה של גירסה מעוותת של משפחת סימפסון. אז אל תגידו שאין דברים איכותיים בסרטים של אבי ביטר!

בערב מוסה ואבי הולכים שוב לשתות ואבי מספר לו על זוהרה. אחר כך הוא הולך לבמה, שר שיר דכאון על כל מה ששרית עשתה לו, ואמרגן שבמקרה היה בסביבה מזמין אותו להיות זמר אצלו ונותן לו כרטיס ביקור, שבו משום מה כתוב שהוא רוצה להוציא קלטת לשוק. בטח אבי ביטר מרגיש תמיד כמו בסרט "לקום אתמול בבוקר". – הוא כל יום קם בבוקר, משתכר, מקבל כרטיס ביקור של אמרגן, מוציא קלטת, נהיה מפורסם ומתעורר בבוקר בתור סבל אלמוני עוד פעם.

ובינתיים ג'קי ושרית רבים, והוא מרביץ לה. אפילו אין הפעם תירוץ כמו "אין מה לאכול בבית תכיני לי בגט יא זונה", והוא אפילו לא אשכנזי! כמה רע יכול להיות בנאדם? כנראה שהם לא נועדו להיות ביחד, וששרית בעצם הייתה מאוהבת כל הזמן באבי! 🙁

בבוקר אבי ומוסה לוקחים מונית אל המשרד של האמרגן, ומנסים לברוח בלי לשלם. הנהג לא פראייר ופוצח במרדף מכוניות שלא היה מבייש מרדף מכוניות בסרטי אקשן הוליוודיים, אם הם היו מתרחשים במונית באמצע התחנה המרכזית הישנה כשאין מקום לזוז והמרדף הוא נגד איש מאוד שמן. למזלם של גיבורינו הם מצליחים להיטמע בקהל ולהימנע מתשלום ודאי של כמה עשרות שקלים. הם מגיעים אל האמרגן שמבטיח לעשות אותו כוכב מספר אחד בארץ. אבל רגע, איך קוראים לו בכלל? "אברהם בלדס", עונה אבי. "אברהם בלדס… המממ… אבי ביטר! מהיום אתה אבי ביטר."

ועכשיו אנחנו יודעים את כל הסיפור המופלא על למה לאבי ביטר קוראים אבי ביטר דווקא, ולא שם מגוחך כמו "אברהם בלדס"!

אבי מוציא קסטה לשוק ומיד מקבל עשרות מכתבי מעריצים ושיחות טלפון, להן הוא כמובן עונה אישית באריכות, כמו כל כוכב מספר אחד בארץ. האמרגן אפילו קונה לו אוטו, שזה לא מכובד כמו האמרגן הקודם שגילה אותו וקנה לו דירה, אבל זה גם לא רע.

הם מגיעים אל האוטו שעומד למכירה, ומגלים שזה האוטו של ג'קי, שנאלץ למכור אותו כדי לקנות סמים, אליהם הוא התדרדר בגלל אשתו. אמרתי לאבי כבר שנשים כאלה הן צרות, נכון?

בערב אבי ומוסה נוסעים במונית, ומוסה שם לב שמדובר באותו נהג שהם ברחו ממנו קודם. הנהג סולח לי כי עכשיו הוא אבי ביטר הזמר המפורסם, ואומר לו "בסוף נפגשים, הא? הר עם הר לא נפגש, אדם עם אדם תמיד נפגש." או במקרה של אבי ביטר, "הר-אדם עם אדם תמיד נפגש".

אבי ומוסה יושבים במלון בשלוש בלילה ומוסה משכנע את אבי להתקשר להזמין נערת ליווי, אבל בתנאי שתהיה משהו מיוחד ועם חזה גדול. מוסה מתרגש כמו ילד קטן בחנות של נערות ליווי.

מוסה מתקלח ולובש את הגופיה הלבנה הפחות מלוכלכת שלו לרגל האירוע, וכשהוא פותח את הדלת נכנסות שתי בחורות ומתחילות ללטף אותו ולהתפשט. כן, יש כאן עירום פרונטלי מלא, ואני אחסוך אותו מכם: הן אכן מתאימות לתפקיד של "נערת ליווי ראשית בסרט של אבי ביטר". מה שכן, מוסה שומר תוך כדי על מבט ה"יא-בה-יה יש לי שתי נערות ליווי בחדר" וזה נורא מצחיק.

"יא בה יה, ציצים!"

אם היה קודם ספק, עכשיו ברור שבסרט הזה יש מעט מאוד עלילה אפילו בסטנדרטים של אבי ביטר.

בינתיים אבי פותח את הדלת שלו, ומגלה את… נכון… שרית! שעכשיו היא נערת ליווי! בעוד אבי ביטר הוא זמר מצליח, שזה בדיוק ההיפך מנערת ליווי.

שרית מתחילה לבכות ולהתחנן שיסלח לה. "אני אוהבת כסף, סלח לי אברהם." כצפוי הוא מגרש אותה בקללות, ועכשיו נשאר רק השלב שבו הוא נוסע אל זוהרה והם חיים באושר ועושר.

אז הוא נוסע אל זוהרה ואומר לה שהוא החליט שהיא תהיה החברה שלו ואשתו לעתיד. נראה לי שזה יהיה משפט הפתיחה הבא שלי כשאני אנסה להתחיל עם מישהי.

ואיך אפשר לסיים סרט של אבי ביטר בלי מכתב מרגש? בהתחלה היה את המכתב של מיקו מהכלא, אחר כך את המכתב של בטי מהרכבת שנוסעת רחוק, ועכשיו מכתב שאבי מקבל ממעריצה שמחליטה לספר לו את סיפור חייה. בבקשה:

"אבי ביטר שלום. רציתי לספר לך את סיפור חיי. פעם עשיתי טעות גדולה, פגעתי בגבר שלא יסלח לי לעולם. עשיתי עוון גדול בפני האלוהים. היום אני משלמת את המחיר, בזה שבעלי לשעבר התאבד בתלייה. הוא לימד אותי לעשן סמים ודירדר אותי לזנות. אני כרגע בשלבי גמילה, חזרתי לבית הוריי ועובדת כפקידה במשרד לעורכי דין. אהבתי פעם כסף, היום אין לזה ערך בעיניי. היחס שלי כלפי האנשים היום הוא שונה, והשירים שלך הם חלק מחיי. הייתי מאוד מאוד רוצה להיפגש איתך, מספר הטלפון שלי רשום במכתב למטה. אשמח מאוד אם תתקשר, האלמונית."

איך תמיד הוא מקבל מכתבים כאלה, שסוגרים את העלילה בצורה מושלמת? לעולם לא נדע.

אבי מתקשר אליה ואומר שהמכתב שלה נגע בליבו, ושהוא רוצה להיפגש איתה. הוא גם מציין שהקול שלה נשמע לו מוכר. מי זו יכולה להיות? אין לי מושג! בקיצור, אז זאת שרית בסוף. איזה טוויסט נפתיע. היא מנסה שוב להתנצל, והפעם אבי מחליט לסלוח. הם מתחבקים, ואנחנו עוברים שוב לפרסומת סמויה לעלית.

אבי וזוהרה מתחתנים. אבי אומר לה שהוא תמיד ידע שהם יתחתנו. (אז למה כל הבלגן הזה?) סוף טוב, הכל טוב. שתו קפה עלית!

אך אויה, ביציאה מאולם החתונות ממתינה להם שרית, שיורה בזוהרה באקדח. אבי גורר את זוהרה הפצועה החוצה, ובינתיים אנחנו רואים כתוביות בנוסח "איפה הם היום".

אז ככה:
זוהרה אושפזה בבית חולים והחלימה; היא לא התחתנה עם אבי ביטר, כי דמותה של שרית תמיד הפרידה בינהם. (שלא לומר ירתה בהם עם אקדח.)

שרית, שנכשלה בנסיונה להרוג את אבי ביטר, ולאחר שריצתה את עונשה, נסעה לארה"ב ושם התפרסמה כדוגמנית מצליחה. (אז ככה קוראים לזה היום)

אבי ביטר לא הצליח למחוק מליבו את שרית. נשארה לו המוסיקה בלבד. הוא ממשיך לשיר ולהתפרסם כזמר מזרחי. (אם כי כל פעם הוא מצליח לאבד את הפרסום מחדש.)

וכך תם לו עוד פרק בסאגה האינסופית של אבי ביטר, הזמר שלא יודע להבין רמזים.

מחר: מחר אני אהיה עמוס מעל הראש עם עבודה ושיעורי בית, אבל אם יהיה לי זמן, אז נצפה בסרט האיכות "המלחין האלמוני", בכיכובו של אבי ביטר, המלחין האלמוני. יש לי בעיה טכנית עם החלק הראשון של הסרט, אבל אני מניח שאתם יכולים לדמיין כבר מה קורה שם (נדמה לי שהוא שוב פעם משחק מישהו אלמוני שהופך לזמר מזרחי מפורסם, אבל זה סתם ניחוש.)

– חגי (הכותב האלמוני)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.